Informacje o suchym oku

Oczy są organem, z którego bardzo intensywnie korzystamy przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Coraz częściej nieodłącznym narzędziem naszej pracy jest komputer, w wolnym czasie oglądamy telewizję lub czytamy. Często używamy też smartphone'a i zdarza się, że spędzamy wiele godzin prowadząc samochód. Wpatrywanie się długo w określony punkt sprawia, że zapominamy o mruganiu, a wysuszone przez klimatyzację czy ogrzewane powietrze dodatkowo nie sprzyja naszym oczom. Silnie obciążamy wzrok, a nasze oczy pracują w trudnych dla nich warunkach. Wszystko to prowadzi do uczucia zmęczenia oczu i ich suchości.1

Czynniki, które mogą nasilić suchość oczu możemy podzielić na:
- zewnętrzne, tj. długie korzystanie z komputera, klimatyzacja, ogrzewanie, dym papierosowy, silny wiatr, noszenie soczewek kontaktowych;
- inne czynniki, np. niektóre leki (takie jak tabletki antykoncepcyjne, leki antyhistaminowe, betablokery, leki przeciwskurczowe i moczopędne) lub pewne choroby odgrywające rolę w powstawaniu suchości oczu.2

Jeśli odczuwasz zmęczenie, pieczenie oczu, masz uczucie „piasku” pod powiekami, a powierzchnia oka jest wyraźnie zaczerwieniona, Twoje oczy mogą potrzebować dodatkowego nawilżania. Do objawów suchego oka zaliczyć można także ból przy poruszaniu powiekami, nadmierne łzawienie oczu, przejściowe zaburzenia widzenia czy światłowstręt.3

Dolegliwości te są nieprzyjemne, a dodatkowo jeżeli pojawiają się często, w znaczącym stopniu utrudniają normalną, codzienną aktywność.

Dolegliwości związanych z suchością oczu nie należy lekceważyć. Jeśli odczuwasz któryś z wymienionych objawów, warto zgłosić się do lekarza okulisty w celu wykonania badań diagnostycznych i ewentualnego rozpoczęcia leczenia.

Ulgę dla suchych oczu przyniosą też krople nawilżające, które będą idealnie dopasowane do intensywności odczuwanych objawów. Warto zwrócić uwagę na to, by nie posiadały konserwantów, a ich skład jak najlepiej odzwierciedlał naturalną strukturę filmu łzowego. Doskonale, jeśli krople zawierają naturalny polimer – kwas hialuronowy – występujący w strukturach oka ludzkiego, o optymalnym stężeniu 0,24%. Dzięki temu krople pozostają długo na powierzchni oka, zapewniając odpowiednie nawilżanie i łagodząc objawy suchego oka.4 5 6 Sprawdzonymi i skutecznymi produktami są te, które produkowane są przez renomowanych wytwórców, co gwarantuje nam ich najwyższą jakość.

Dla osób, którym zdarza się mieć zaczerwienione i przemęczone oczy np. po długiej pracy przy komputerze i chcą skutecznie je nawilżyć, dobrym rozwiązaniem będą krople Hyal-Drop® multi z kwasem hialuronowym o stężeniu 0,24%. Nie zawierają konserwantów, dzięki czemu są bezpieczne w stosowaniu. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdzą się również u osób, które korzystają z soczewek kontaktowych i chcą zadbać o odpowiednie nawilżanie oczu podczas ich noszenia, co zapewnia większy komfort. Po pierwszym otwarciu krople Hyal-Drop® multi mogą być stosowane aż przez 6 miesięcy.

Osobom, którym stale dokucza uciążliwy ból i pieczenie pod powiekami, a ich oczy są silnie zaczerwienione, poleca się stosowanie kropli zapewniających długotrwałe i intensywne nawilżanie – Hyal-Drop® Pro. Oprócz kwasu hialuronowego o stężeniu 0,24% zawierają też trzy inne składniki: dwa dodatkowo nawilżające (karbomer i glicerol) oraz składnik lipidowy. Dzięki temu wspierają wszystkie trzy warstwy filmu łzowego, od razu przynosząc ulgę dla suchych oczu. Krople Hyal-Drop® Pro nie zawierają konserwantów i mogą być używane tak często i długo, jak tylko potrzeba, do 6 miesięcy po pierwszym otwarciu opakowania. Dają ukojenie również osobom noszącym soczewki kontaktowe, należy jednak pamiętać o tym, by zakroplić oczy przynamniej 15 minut przed założeniem soczewek lub bezpośrednio po ich zdjęciu.

Zarówno krople Hyal-Drop® multi, jak Hyal-Drop® Pro zapewniają w pełni komfortowe, bezpieczne stosowanie. Wygodny mechanizm pompki i innowacyjny dozownik sprawiają, że korzystanie z nich jest precyzyjne i higieniczne. Wysoką jakość produktu potwierdza także renoma marki ich producenta, specjalisty w dziedzinie okulistyki – firmy Bausch&Lomb, której produkty cieszą się uznaniem polskich konsumentów już od ponad 10 lat.